Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

Zlato. Kov vzácný a nádherný má bohatou historii, která sahá tisíce let zpátky. V různých kulturách po celém světě mělo zlato nejenom materiální, ale i mytologický a náboženský význam. Původně se vyrábělo a zpracovávalo na vysoké řemeslné úrovni a vůbec první zlaté šperky pocházejí ze Sumeru v dnešním Iráku z doby kolem roku 3000 př. n. l. Amerika nemá na tomto poli co závidět – v Peru se našly první doklady o zpracování zlata okolo roku 1900 př. n. l.

Ve středověku a novověku se zlato stalo symbolem moci a bohatství, a právě patřilo mezi výsady církve a šlechty. Dokonce začalo sloužit jako platidlo. Později v 19. století se dění kolem drahého kovu neslo v duchu tzv. zlaté horečky, kdy tisíce dobrodruhů vyrazily do Kalifornie a na Aljašku ve snaze o rychlé zbohatnutí. V tomto období těžba přinesla stovky tun zlata, byť obnášela život ve velmi tvrdých podmínkách.

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

Zlato sehrálo roli i v mezinárodních měnových systémech, kde fungovalo jako krytí vydávaných měn. Nicméně zlatý standard postupně upadal a byl definitivně opuštěn v roce 1971. Zlato od tohoto okamžiku ztratilo svoji směnnou funkci, ale stále patří mezi důležité investiční nástroje.

Co se týče zlatých šperků, ty jsou dnes vnímány především jako exkluzivní módní doplňky pro každodenní použití. I když si uchovávají nádech luxusu a trvalé hodnoty, nejsou již jen privilegiem nejmajetnější vrstvy obyvatel. Dostupnost a různorodost designů umožňuje každému vyjádřit svou osobnost a styl.

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

Proč se zlato recykluje?

Recyklování zlata je důležité nejenom z ekologického hlediska, ale i kvůli omezeným zdrojům. Těžba zlata je drahá, představuje značnou zátěž pro životní prostředí a její výnosnost je nejistá. Proto se zlato recykluje z různých zdrojů. Jedním z nich jsou vytříděné spotřebiče a elektronika, ze kterých se získává kov pro různé účely.

Dalším významným zdrojem recyklovaného zlata jsou klenotnické provozy. Odpadním produktem při zpracování zlatých slitin je jemný zlatý prášek či kovové piliny. Tyto částečky se uchovávají a následně využívají při výrobě nových šperků. Staré, opotřebované smirky se odvážejí ke spálení a zachycené zlato se roztaví, aby bylo mohlo být opětovně použito pro výrobu polotovarů. Tímto způsobem se zlato stává trvalejším a šetrnějším k materiálním zdrojům planety.

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

Jaký význam má ryzost?

Když si vybíráte zlatý šperk, měli byste znát jeho ryzost, která se udává v karátech (kt). Nejběžnějšími variantami jsou 14k a 18k zlato, přičemž někteří designéři pracují i s 22k zlatem. Ryzost zlata se měří v tisícinách, například 999/1000 pro ryzí (24k) zlato, 750/1000 pro 18k zlato a 585/1000 pro 14k zlato. Karáty jsou také jednotkou váhy drahokamu, což je však jiná hodnota než míra ryzosti.

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

Co je to punc?

Dalším důležitým pojmem v světě zlatých šperků je punc. Punc na šperku poskytuje důležité informace o jeho pravosti, původu a ryzosti. Existují tři druhy punců: státní punc, který označuje druh kovu, ryzostní značka, která udává ryzost kovu, a výrobní/identifikační značka, která označuje výrobce šperku. Díky těmto značkám budete mít při nákupu jistotu, že váš zlatý šperk je autentický a odpovídá deklarovaným parametrům.

Co dodat závěrem? Zlato má bohatou historii a stále si udržuje neochvějnou pozici v moderním šperkařství. Důležitým krokem směrem k udržitelnější budoucnosti je pak recyklování zlata, které  vede k lepší udržitelnosti zdrojů.

Zlato má dlouhou historii. Jaká je jeho role ve světě šperků a proč se recykluje?

 

Zdroj foto: Klenota.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist