Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Vyberte si správnou akční kameru: Od stabilizace po voděodolnost

Sportovní, outdoorová nebo akční kamera. Kamera, která zachytí vaši plavbu na divoké řece nebo sjezd té nejobávanější černé sjezdovky. Outdoorová kamera se prostě narodila pro dobrodružství. Víme, na co se při jejím výběru zaměřit.

 

Klíčové tipy pro výběr outdoorové kamery: Od odolnosti po funkce


Foto: Electroworld.cz

 

Malá, ale šikovná

Sportovní kamery disponují malým tělem, širokým úhlem záběru a vysokou odolností. Využívají je především sportovci, ale v poslední době si je oblíbili i nadšení cestovatelé a nebo blogeři.

První si ujasněte, na co přesně budete chtít kameru využívat

Pokud chcete natáčet kvalitní videa během jízdy na kole nebo skákání, musíte si vybrat takový model, který má integrovanou automatickou stabilizaci. Její funkce spočívá v tom, že minimalizuje otřesy. Můžete si vybrat mezi digitální stabilizací a optickou stabilizací.

Elektrická (někdy také označovaná jako digitální) stabilizace je častější. Pokud se vám zdá, že je stabilizace nedostačující, můžete si pomoci ještě gimbalem, což je mechanický stabilizátor. Nasadíte jej na kameru nebo mobil, při focení nebo natáčení videí eliminuje otřesy a náklony.

Máte v plánu natáčet i krutých zimních podmínkách? Vyberte si outdoorovou kameru, kterou můžete lehce ovládat i přes rukavice.

Zaměřte se na (vodě)odolnost

Jestli chcete natáčet během dovolené u moře podvodní svět, zaměřte se na voděodolnost sportovní kamery. Pomůže vám s tím stupeň krytí IP, které udává odolnost elektrického zařízení proti prachu a vodě.

Ideální voděodolnost začíná na IP X7 – kamera je chráněna proti ponoření do vody po dobu 30 minut do hloubky 1 metru. Mnohem lepší je ale IP X8. Taková kamerka je chráněna proti potopení do vody za podmínek určených výrobcem. Proto si raději u každého modelu ověřte, do jaké hloubky můžete kamerku vzít.

U některých značek, jako je třeba GoPro kamera, zvýšíte voděodolnost ještě speciálním voděodolným krytem.

Outdoorová kamerka musí být také odolná vůči poškození. Displej, krytý odolným sklem Gorilla Glass už nějaký ten pád vydrží. Proto si vždy ověřte, jak moc je kamerka chráněná vůči zhoršeným podmínkám a případným pádům.

 

Klíčové tipy pro výběr outdoorové kamery: Od odolnosti po funkce


Foto: Electroworld.cz

 

S displejem je hned všechno jasnější

S kvalitním displejem si můžete natočený záběr rovnou prohlédnout. Dražší kamery, jako třeba GoPro kamera, Niceboy, nebo DJi, mají dokonce 2 displeje. Větší displej v zadní části kamery a menší vepředu – to abyste se viděli i při pořizování selfie.

Rozlišení a počet snímků za minutu (FPS)

Rozlišení udávají výrobci v pixelech. Obecně platí, že čím více pixelů, tím detailnější a kvalitnější obraz můžete získat. Standartní rozlišení u akčních kamer je dnes 4K, ty lepší kamery pořizují záznam v rozlišení 8K. Mějte jen na paměti, že i vaše televize nebo monitor musí splňovat také rozlišení 8K, jinak si tak kvalitní obraz stejně moc nevychutnáte.

Záznam ve 4K „sežere“ mnohem více dat, proto ke skvělému monitoru potřebujete ještě paměťovou kartu s vysokou kapacitou a přenosovou rychlostí.

Kromě samotného rozlišení sledujte také další stejně důležitý parametr: snímkovou frekvenci. Čím vyšší snímková frekvence, tím plynulejší záznam. Při výběru zohledněte rozlišení i FPS. Plynulého a jemného záběru docílíte s 4K při 60 FPS.

Některé levnější modely sice natáčejí ve 8K, ale disponují snímkovou frekvencí pouze 15 sn/s (15 snímků za sekundu). S takovou kamerkou však pořídíte super záznam jen v případě, že budete stát na jednom místě.

Podpora HDR a úhel záběru

HDR (vysoký dynamický rozsah) je důležitým parametrem u televize, monitoru, ale třeba i u telefonu. Zařízení s HDR technologií vykresluje obraz tak, jako ho vidíme lidským okem, scény působí živějším dojmem a odpovídají více realitě. Bez HDR se u akční kamery sice obejdete, ale je to další technologie, která vaše zážitky uchová přesně tak, jako jste je prožívali.

U úhlu záběru platí přímá úměra: Čím vyšší číslo, tím více z okolí je schopna kamera zachytit v záběru. Počítejte ale také s tím, že vyšší úhel obraz deformuje. Vzpomeňte si na to, jak vypadá snímek z objektivu, kterému se říká rybí oko.

Ideálním kompromisem je úhel záběru okolo 120–130°, takto snímá svět i lidské oko.

Zajímavými kamerkami jsou pak kamery s 360° úhlem záběru. Kamera snímá nejen okolí, ale i toho, kdo zrovna natáčí.

 

Klíčové tipy pro výběr outdoorové kamery: Od odolnosti po funkce


Foto: Electroworld.cz

 

Funkce navíc, které oceníte

 
  • Režim focení – cvaknete si selfie těsně před seskokem z letadla.
  • Časosběrný záznam (timelapse) zaznamená delší časový úsek do krátkého videa. Ideální na západ Slunce.
  • Zpomalený záběr (slow-motion) je skvělý třeba u rozboru běžeckého stylu. U zpomaleného záběru přesně poznáte, co děláte špatně.
  • Podpora GPS je užitečnátřeba na dovolené. U každého videa a fotky znáte přesné místo, kde jste kameru využili.
  • Možnost živého vysílání potřebují třeba influenceři.
  • Přenos fotek/videí přes bezdrátovou síť je mnohem rychlejší než klasický přenos přes paměťovou kartu přes počítač.
  • Uživatelsky přívětivá mobilní aplikace, ve které můžete videa rovnou i upravovat.
 

Nezapomeňte na paměťovou kartu!

Do mini kamerky se vleze jedině microSD karta. A jak velkou paměťovou kartu budete potřebovat? Čím vyšší kvalita videa, tím větší kapacita bude potřeba. Pokud hodláte natáčet dlouhá videa v 4K, vyplatí se investovat do paměťové micro karty s kapacitou přes 400 GB.

Nejdůležitější rady na závěr

Jestli máte už teď v plánu využívat akční kameru opravdu naplno, zamyslete se rovnou nad pořízením náhradní baterie. Není totiž nic horšího než vybitá baterie během vzrušujícího zážitku, který si chcete pamatovat celý život.

 

 

Zdroj foto: Electroworld.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist