Doporučujeme

V kinech od listopadu:

 

JAMES BOND - 007

NENÍ ČAS ZEMŘÍT


image_16010

Materiály budoucnosti, které nás brzy doprovodí na cestách

Inovace. Slovo, kterému zdánlivě podlehl celý svět a každé pracovní odvětví. Neustálý posun vpřed se skloňuje především u technologií nebo třeba ve zdravotnictví. V jihočeských Strakonicích ale existuje inovační centrum, ve kterém najdete něco naprosto obyčejného a přesto fascinujícího. Vyvíjejí zde potahové materiály pro interiéry aut.

Uznáváme, že tento obor rozhodně na první pohled nepůsobí nijak úchvatným dojmem. Člověk si skoro pomyslí, že je to jenom potah na autosedačku, žádná raketová věda. Při prohlídce strakonického závodu společnosti Adient jsme ale zjistili, že to tak trochu raketová věda je, i když s velmi specifickým zaměřením.

Zabýváme se trendy a novinkami, které majitelé uvidí ve svém voze za deset či dvacet let. Naší oblastí jsou měkké potahové materiály v interiéru auta, od sedaček až po čalounění dveří. Nejsou to však pouze látky, ale mnohem víc. Každý návštěvník u nás bude překvapen, kolik technologií bude v budoucnosti integrovaných do látek v autě,“ říká hned na úvod naší prohlídky nadšeně ředitel inovací ve Strakonicích Miroslav Říha.

Adient má ve světě šest designérských a dvě vývojová centra, nicméně inovace nechávají právě v rukou českých expertů. Ti mimo jiné v minulosti přišli s nápadem vyrobit antibakteriální potah na sedadla. Tento materiál má přitom dnes v nabídce prakticky každá světová automobilka.

Unikátní materiál imitující kůži

Designéři a vývojáři ze Strakonic přitom stáli také u zrodu dalšího jedinečného materiálu, který slaví úspěch u řady výrobců automobilů. Je jím polyesterový materiál Artisyn, který ale svým vzhledem báječně imituje pravou kůži. Na rozdíl od kůže je ale možné vyrábět ho z recyklovaných vláken a je mnohem prodyšnější, takže se na sedadlech z tohoto materiálu v létě rozhodně nebudete péct ve vlastní šťávě. V porovnání s kůží je také jeho výroba levnější.

Artisyn se skládá ze speciálně štěpených mikrovláken a je možné ho bez problémů recyklovat. Specifickou barvu pro konkrétní produkt navíc materiál získává až v koncové fázi výroby a díky tomu je možné vyrábět a následně ho upravovat kdekoliv na světě místo zdlouhavého a neekologického převážení z jednoho výrobního závodu.

A co nás čeká do budoucna?

Protože nadchází doba chytrých zařízení včetně chytrých aut, počítá další vývoj potahových materiálů v Adientu se zapojením integrovaných technologií. Vyvíjejí zde například látku, která má v sobě zabudované senzory pro monitorování životních funkcí řidiče. Takový materiál by mohl najít uplatnění v autonomních autech.

Pro elektromobily zase Adient zkouší vyrobit látku, která by snížila spotřebu elektřiny při vyhřívání sedadla. „Vyhřívání sedadel je dnes umístěné pod látkou a pěnou sedadla a spotřebuje značné množství energie. Elektromobily si však vysokou spotřebu nemůžou dovolit, protože každý watt jim ubírá z dojezdu. U nás proto vyvíjíme látky s přímým vyhříváním vláken,“ vysvětluje Miroslav Říha, který ve Strakonicích pracuje už od roku 1981.

Také v tomto odvětví se už objevila myšlenka 3D tisku. Automobilky už experimentují s touto technologií při výrobě a jejich pozornosti neušla ani sedadla. Potahy pro sedačky by se v budoucnu mohly tisknout, nebo přesněji řečeno mechanicky plést na speciálním stroji z jednoho nekonečného vlákna. To vše je ale hudba budoucnosti, jelikož vývoj, výroba prototypů a následné testování nových tkanin a látek pro výrobu autosedaček trvá často i několik let. Z téhle malé ochutnávky je ale jasné, že se rozhodně máme na co těšit.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist