Připravujeme

Obsah:

ÚNOR / BŘEZEN 2020

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2020

A ještě mnohem více...

image_8121

Litina – křehká kráska, která umí odolat tlaku

Litina je materiál, který se využívá v řadě průmyslových odvětví. Jejím konkurentem je kované železo. To ale řečeno jenom v nadsázce, protože každý z těchto materiálů se honosí jinými benefity pro finální výrobek.

Litina i kované železo mají stejný základ, a přitom podstatně odlišné vlastnosti. Ty jim dodává forma zpracování i přidané složky. Zatímco litina je odlitkem roztaveného železa, kované železo je zahřátým kovem, který se dále zpracuje za pomoci nástrojů, třeba se ková (odtud kované železo, kujné železo).

Když se podíváme na vlastnosti litiny, je ve srovnání s kovaným železem křehká. Nedá se tvarovat a je rovněž tvrdá. Tuto vlastnost ji dává přidaný grafit. Při tahu dochází snadno k prasklinám. Proč je pak tak oblíbeným materiálem? Má totiž vysokou pevnost v tlaku a současně se díky nízkému bodu tání výborně odlévá. Je navíc odolnější vůči korozi.

Jak vzniká litina?

Litina není pouze roztavené a odlité surové železo. Jde o slitinu železa a uhlíku, přičemž obsah uhlíku v litině je 2,14 % a více. Pokud je obsah uhlíku nižší, mluvíme o oceli. Přesná definice litiny je však ještě jiná. Litiny jsou slitiny železa, uhlíku a dalších kovů. Ty dávají různým typům tohoto materiálu odlišné specifické vlastnosti. Stejně tak jako procentuální obsah uhlíku. Ten je pak vyloučen jako grafit nebo karbid Fe3C, či karbid jiného prvku.

Litiny se dělí na grafitické – s lupínkovým grafitem, s kuličkovým grafitem, vermikulární a temperované, a na karbidické litiny, kde je grafit vázán jako karbid různých prvků – železa, chromu, manganu, molybdenu a dalších.

Šedá litina vede

Šedá litina je označení pro litinu s lupínkovým grafitem. Ta dnes v produkci ČR jednoznačně vede. Až 85 % celkové tonáže litinových odlitků se dělá právě z této tzv. šedé litiny. 15 % pak tvoří litina s kuličkovým grafitem, tzv. tvárná litina. Odlitky z jiných druhů litin jsou, co se týče tonáže výroby, zanedbatelné.

Pokud jde o produkty, které vyrábí běžná slévárna litiny, nejvyhledávanějšími litinovými výrobky jsou zejména litinové profily: litinové tyče a litinové trubky (neboli pouzdra).

Litina z Loděnice

Slévárna šedé litiny v Loděnici u Berouna, firma UCB Technometal s.r.o., je dnes jako součást skupiny United Cast Bar Group největším výrobcem litinových profilů v Evropě. Současně je jednou z největších obchodních společnosti s kontinuálně litou litinou v rámci České republiky a na Slovensku. Firma se specializuje na litinové profily, barevné kovy a nabízí i další služby, jako je CNC přesné obrábění, dělení materiálu, hrubování povrchu, včetně frézování, výrobu silnostěnných pouzder, povrchové úpravy i kontrolu jakosti. Specializuje se nejen na výrobky ze šedé litiny, ale i na litinu s kuličkovým grafitem a austenitickou litinu s kuličkovým grafitem. Ta je specialitou firmy. Nabízí se pod názvem Ni-Resist a jde o litinu legovanou niklem v rozsahu 12 až 37 %. Tato speciální litina je odolná opotřebení, odolává vůči korozi v mořské vodě a taktéž okujení (tedy mechanickému opotřebení do teploty 800 °C). Nemagnetická litina je navíc použitelná až do teplot -195 °C.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist