Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Jaké jsou nejlepší boty na túry?

Léto je tady a spolu s ním spousta výletů do přírody. Jste na ně připravení, nebo teprve vybíráte vybavení? Rozhodně si neváhejte připlatit za kvalitu, pokud jde o boty do přírody, opravdu ji potřebujete.

Chystáte se pořídit si svůj první pár turistických bot? Nebo už máte ochozené ty staré? Turistické boty nemusí nutně znamenat bolavé nohy či puchýře na patách. Pojďme se podívat na to, jak by se měla vybírat outdoorová obuv pánská, dámská i dětská.

Jaké jsou nejlepší boty na túry?

Jaké typy turistiky vás lákají?

První otázka, kterou byste si měli položit, zní: Jaký typ turistiky je ten váš? Zamyslete se, v jakém terénu budete chodit, jak těžký batoh nosit, jak dlouho půjdete a jaké tempo nasadíte.

Terén

Obecně se rozděluje na tři skupiny:

Snadné cesty: V nížinách či otevřených prostranstvích se stabilním a rovnými povrchem, případně několika mírnými kopci.

Nerovné stezky: Techničtější terén v horách či kopcích. Budete si muset dávat pozor na kameny, kořeny a bahno. Je náročnější pro kotníky.

Mimo cesty: Nerovný a nestabilní terén s překážkami slibující velké dobrodružství.

Na snadných cestách je dobré mít flexibilní obuv, která podpoří přirozený pohyb nohy. Měla by být lehká a tlumená.

Čím techničtější terén, tím tvrdší by měla být podrážka boty, aby vám poskytla větší stabilitu. Kotníkové boty ochrání a podpoří kotníky, hodí se i gumová špička, chránič paty atd. Boty jsou s nimi ovšem těžší, na to je třeba myslet. A ještě jedna poznámka. Voděodolná outdoorová obuv dámská či pánská zní jako dobrý nápad, ale uvažte, že je méně prodyšná a noha v ní nemůže tolik dýchat. Do horkého počasí není Goretex či jiná neprodyšná nepromokavá úprava vhodná.

Hmotnost batohu

Vždy se samozřejmě snažte sbalit pouze to nejnutnější. Méně se unavíte a snížíte pravděpodobnost zranění. Jestli si však s sebou budete nosit stan, vařič a jídlo, měli byste zvolit spíš pevnější obuv, která poskytne extra stabilitu. Pro těžký batoh se také hodí vyšší obuv, ta nabídne vyšší podporu.

Vzdálenost a rychlost

Představa o délce túry je subjektivní. Hodinová túra na nenáročné cestě vás tolik neunaví jako hodina na nestabilních kamenech. Kromě toho záleží na vaší kondici a vzdálenostech, jež jste zvyklí chodit.

Jednoduše se sami sebe zeptejte, zda se vám cesta zdá krátká, nebo dlouhá. Na kratší vybírejte boty lehké s větší flexibilitou.

Jaké jsou nejlepší boty na túry?

V jaké jste formě?

To je další otázka, kterou byste si měli položit. Chodíte na túry teprve pár měsíců, a ještě nemáte tolik zkušeností? Vaše trasy jsou stále ambicióznější a techničtější? Nikdy jste si nezranili kotník a jste v dobré fyzické kondici, protože rádi provozujete jiné vytrvalostní sporty? Pak pro vás bude dobrá lehká nízká obuv, která umožní volnější pohyb nohy.

Jste naopak zkušený turista, chodíte řadu let, ale nedávno jste si vyvrtnuli kotník a museli dát několikaměsíční pauzu? Pak potřebujete oporu kotníku, tudíž kotníkové boty.

Jaké jsou nejlepší boty na túry?

Vlastnosti turistické obuvi

Jaké všechny vlastnosti mohou mít boty na túry? Poté, co zhodnotíte vaše zkušenosti, musíte se rozhodnout, jaké vlastnosti jsou pro vás důležité.

Pevnost versus flexibilitu jsme již probrali. Flexibilní bota nabídne lepší svobodu pohybu, pevná a robustní bota umí zajistit stabilitu v technickém terénu.

Vysoké boty podpoří kotník, nízké boty zase umožní jeho pohyb. Existují i boty střední výšky.

Některé boty mají přidanou ochranu (gumovou špičku, chránič paty, ochranu boků a nártu), ty jsou skvělé, když chodíte po strmých, kamenitých cestách či mimo stezky. Silnější podrážka zas ochrání chodidla. V lehkých botách se snadněji chodí, avšak nejsou tak odolné.

Jaké jsou nejlepší boty na túry?

Jak vybrat velikost?

V ideálním případě si boty na ven vyzkoušejte s tlustší ponožkou, protože nohy při delší chůzi otékají. Když je bota rozvázaná, měli byste být schopní dát jeden prst za patu. Jestliže spadáte mezi dvě velikosti, berte raději tu větší. Dětská outdoorová obuv by ale neměla být příliš velká, nesnažte se dětem pořídit boty na pět let dopředu, až jim poroste noha.

Po pravdě řečeno je vždy lepší zajít do obchodu a boty si osobně vyzkoušet. Velikosti se totiž liší u různých výrobců. Klidně pak nakupte online, ale nejdřív si jděte boty opravdu vyzkoušet.

 

Zdroj foto: CCC.eu

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:


 

    

Partneři portálu:


 

    

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist