Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Jaká je ideální teplota v domácnosti? Škodí vysoká i nízká

Meditujete u termostatu a zkoušíte přijít na to, jaká je ideální teplota pro vaši domácnost? Je vám ráno po probuzení chladno a odpoledne zase příliš horko? Možná se vám stává i to, že se uprostřed noci vzbudíte zpocení nebo máte třes.

Najít tu správnou teplotu v domácnosti vyžaduje trochu experimentování, neboť domy jsou postaveny z různých materiálů a nacházejí se v různých klimatických podmínkách. Připravili jsme však pro vás několik tipů, díky kterým bude pro vás jednodušší nastavovat teplotu v domě a v bytě během celého roku.

Jaká je ideální teplota v domácnosti? Škodí vysoká i nízká

Jaká je ideální teplota v domě?

Když se nacházíte mimo domov, teplota by měla být dle obecného mínění nastavena na 18-19°C. Ideální pokojová teplota se však mění podle ročního období, místa v domě či v bytě a podle aktivity, kterou tam právě vykonáváte.

Během zimy je vhodná teplota 21 °C. V létě udržujeme vnitřek své domácnosti poněkud chladnější a je příjemné, pokud nestoupá nad 20°C. Musíme při tom myslet i na jednotlivé místnosti. Pokud například máte pouze jeden termostat, který kontroluje teplotu v celém domě současně, neměli byste domácnost přehřívat nad 18 °C, aby byly ložnice dostatečně chladné.

Nábytek pro naše klimatické podmínky

Když je v domácnosti příliš vysoká teplota, podporuje to vypařování škodlivých látek z lepidel, která se nacházejí zejména v nábytku z dřevotřísky. Rovněž však škodí i nábytku z plastu. Proto je lepší investovat do kvalitního dubového nábytku, protože tomu neškodí ani vyšší teplota a je jako nový dlouhá léta. Takový nábytek se dokonce dědí.

Jaká je ideální teplota v domácnosti? Škodí vysoká i nízká

Ideální teplota v ložnici

Nikde jinde není tak důležité nastavit správnou teplotu, jako v ložnici. Neměla by se vyšplhat nad 18 °C a zároveň by neměla klesnout pod 14°C. Ideální je tedy teplota kolem 16 °C, pokud máte vhodnou přikrývku, optimálně z přírodního materiálu, který dobře reguluje teplotu těla, jako je vlna nebo bambus. Myslete i na samotné místo na spaní, dnes si můžete pořídit kvalitní a levnou postel s matrací a roštem již od 250 eur.

Jak škodí příliš vysoká teplota?

Když mluvíme o teplotě místnosti, ve skutečnosti mluvíme o teplotě vzduchu, který v pokoji neustále cirkuluje. Výška teploty vzduchu je ovlivňována mnoha faktory, zejména:

  • vlhkostí,
  • zdrojem tepla (radiátor, podlahové topení, krb a podobně),
  • oblečení, které máme na sobě,
  • věk lidí - v různém věku vnímáme okolní teplotu různě,
  • fyzická aktivita, kterou v místnosti vykonáváme - je rozdíl, pokud jen sedíme a sledujeme televizi a například cvičíme nebo si hrajeme s dětmi.

Příliš vysoká teplota s sebou nese několik rizik. Kromě zmiňovaných výparů z nábytku ohrožujeme své zdraví i tím, že vysoká teplota narušuje náš spánek. Pokud se v posteli potíme, tělo neoddechuje a neregeneruje, ale spoustu energie vynakládá na svoji termoregulaci. Nižší teplota by měla být i v kuchyni, jelikož tuto místnost zahříváme samotným vařením nebo pečením. Vysoké teploty mohou snižovat naši imunitu, protože přestává regulovat svoji teplotu samostatně a spoléhá na atmosféru v okolí.

Jaká je ideální teplota v domácnosti? Škodí vysoká i nízká

Proč škodí příliš nízká teplota?

Podle výzkumů Světové zdravotnické organizace (WHO) nízká interiérová teplota zvyšuje pravděpodobnost respiračních a kardiovaskulárních onemocnění. Nejohroženější jsou děti do patnácti let, senioři a lidé s chronickými onemocněními. Chlad ovlivňuje krevní tlak, množství cholesterolu v krvi, prokrvení těla a pokožky i samotné dýchání. Když se zpomaluje tok krve v těle, dochází k pomalejší a nedokonalé regeneraci a tělo se takto spíše opotřebovává.

Zvýšení teploty na 21 °C v podzimních a zimních měsících způsobilo, že senioři účastnící se výzkumu spíše vyzdravěli z různých sezónních onemocnění dýchacích cest. Chcete-li snížit riziko plicních onemocnění, investujte do topení, ale nepřetápějte.

Jaká je ideální teplota v domácnosti? Škodí vysoká i nízká

Zdroj foto: Aminabytek.cz, Pixabay.com

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz

TOPlist