Doporučujeme

HOTELHOUSE.cz

 

Portál o hotelech, pensionech a spa resortech...

Letenky, tipy na cestování, golfová hřiště, restaurace, bary, kavárny a vinárny.

image_19468

Jak vybrat kvalitní a úsporný ohřívač vody

Velká část, zhruba polovina českých domácností není připojena na dálkové vytápění a rozvod teplé vody, kterou si musí sama zajistit. Na trhu je celá řada ohřívačů vod s různými parametry. Jak si mezi nimi vybrat, aby byl váš nový bojler úsporný a vydržel mnoho let?

Jak se vyznat v nabídce ohřívačů?

Podstatou zásobníkového ohřívače vody je ohřev a akumulace horké vody pro potřeby jednoho odběrného místa nebo celé domácnosti. Bojler je obvykle dvouplášťová smaltovaná ocelová nádrž s ochrannými prvky a ohřívači, neméně důležitá je také bezpečnostní pojistka i ochrana proti zamrznutí a vlhkosti. Některé ohřívače mají i ochranu proti bakterii legionella.

Z pohledu zdroje najdete na trhu především elektrické bojlery, které mohou efektivně ohřívat vodu v době s nejnižšími tarify (při nočním proudu), a bojlery kombinované, které umožňují ohřívat vodu nejen elektřinou, ale také plynem.

Podle velikosti najdete jak malé průtokové ohřívače bez akumulační nádoby, tak i středně velké a velké ohřívače s obvyklou kapacitou od 50 -150 l pro potřeby malých i vícečlenných domácností. Tlakové ohřívače vody pak umožňují v domě nebo bytě zásobovat teplou vodou více odběrných míst najednou. Některé ohřívače jsou určené jen ke svislé instalaci, jiné umožňují i horizontální umístění.

 
 

Jak poznat, že bojler vydrží?

Dlouhá životnost je dána hlavně množstvím a kvalitou materiálů – čím je ohřívač stejného objemu těžší, tím více bylo použito ocelového materiálu, a tím déle by měl vydržet bez prorezavění. Neboli jednoduše: čím těžší, tím lepší.

Důležitá je i dvojitá ochrana pláště proti korozi a použití elektrických nepřímých suchých ohřívačů, které se nedostávají do přímého kontaktu s vodou, a tedy nekorodují,“ vysvětluje Ján Takáč, odborník značky MORA, a dodává:

Kovové nádrže ohřívačů MORA jsou vyrobeny z velmi kvalitního plechu válcovaného za studena, který tvoří pevný podklad pro smaltovaný povrch. Používáme plech o síle 2,25 mm v horní části ohřívače a 1,8 mm ve spodní části ohřívače. Ochranný nátěr s čistým smaltem bez přísad zaručuje vysokou odolnost i při provozu v náročném prostředí. Přísně kontrolovaný postup smaltování probíhá nanášením vrchní vrstvy při teplotě 850°C. Dodatečnou ochranu bojleru zajišťuje velká ochranná hořčíková anoda, ze které se neuvolňují žádné škodlivé látky.“

 
 

Jak poznat, zda bude provoz úsporný?

Rychlou orientaci poskytnou energetické třídy, podobně, jako u domácích spotřebičů. Většina ohřívačů spadá do energetické třídy A, ale najdete i úsporné ve třídě B a s funkcí ECO smart pro úsporný provoz i diagnostiku.

ECO smart režim je vhodný především tehdy, když máte ustálené návyky související se spotřebou vody, například u vás probíhá sprchování každý všední den přibližně ve stejnou hodinu. Do elektronického modulu ECO smart uložíte své týdenní návyky a požadovanou teplotu vody, a tak můžete velmi výrazně snížit účet za elektrickou energii. Ohřívače MORA umožňují nastavit teplotu vody ve velkém rozmezí od nezámrzné teploty 10 °C až do 70 °C; přednastaveny jsou na teplotu 57 °C, která je úsporná a uživatelsky příjemná. I tak je možné ulevit rodinnému rozpočtu,“ uzavírá Ján Takáč.

 

Novinky na trhu

 

Velký tlakový ohřívač MORA EOMK 150 SHSM

Elektrický tlakový ohřívač vody MORA EOMK 150 SHSM s objemem 150 l vystačí pro pohodlný provoz běžné rodiny. Instaluje se svisle. Ohřev zajišťuje topná příruba s trubicovými „suchými“ tělesy s výkonem 2 kW a velmi dlouhou provozní životností. Funkce ECO smart zajišťuje úspornější průběh ohřevu vody, k úspornějšímu provozu přispívá i kvalitní izolace, která omezuje ztráty tepla. Ohřívač je chráněn proti náhodnému zapnutí, proti přehřátí a bakterii legionella. Elektronická jednotka spolehlivě řídí chod ohřívače, sleduje spotřebu vody a umožňuje nastavit optimální teplotu vody podle návyků domácnosti po celý týden. Ohřívač je chráněn proti korozi díky kvalitnímu smaltu na silném plechu válcovaném za studem a hořčíkové anodě, takže vám bude dlouho sloužit. Je šetrný k životnímu prostředí – je vyroben z recyklovaných materiálů. Stojí 11 490 Kč.

Úsporný ohřívač vody MORA EOMF 80 PHSM

Nový kompaktní dvoukomorový elektrický tlakový ohřívač vody MORA EOMF 80 PHSM s přímým ohřevem a elektronickou řídicí jednotkou nabízejí optimální poměr velikosti a objemu při příznivé ceně. Je vyrobený z velmi kvalitního silného plechu válcovaného za studena a smaltovaného při teplotě 850 °C. Model o objemu 80 l má dvě topné příruby a výkon 2,6 kW, a proto umožňuje velmi rychlý ohřev vody – přitom se řadí do velmi úsporné třídy B. Ještě úspornější provoz umožňuje funkce ECO smart, která umožňuje přizpůsobit teplotu i dobu ohřevu návykům domácnosti. Ohřívač obstojí i v těch nejtěžších provozních podmínkách jde nainstalovat svisle i vodorovně. Užitečná je i ochrana proti bakteriím legionella. Stojí 9 990 Kč.

 

MORA PLNÁ ŽIVOTA – www.mora.cz

 

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Generální partner portálu:

    

Partneři portálu:


 

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz  www.womenhouse.cz  www.luxuryhouse.cz

www.gastrohouse.cz  www.celebrityhouse.cz  www.cinemahouse.cz  www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz 

www.nicemagazine.cz  www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz  www.letniservis.cz

 www.inspirovanikrasou.cz  www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.watchhouse.cz  www.luxusniplaze.cz  www.luxurymagazine.cz

www.snehovyservis.cz  www.podcasthouse.cz  www.menhouseman.cz

www.nejlepsikavarny.cz  www.onlyfashion.cz   www.prazskeprikopy.cz  www.bydletestylove.cz 

www.HMGmagazine.cz  

TOPlist