Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

Robotika ve vesmírném programu

Od dob, kdy se člověk poprvé vydal na cestu ke hvězdám a překročil tak práh teorie již uplynulo 51 let, tehdy se vesmírem proletěl ruský kosmonaut Yuri Gagarin. Od této doby se do roku 2018 do vesmíru podívalo téměř 600 lidí z 36 světových národností. Již se nejedná pouze o ruský a americký závod. Do vesmírného programu se zapojují země jako jsou Velká Británie, Čína, Indie, ale také Kanada, Německo, a výzkumem také desítky dalších zemí od České republiky, přes Španělsko, až po Afganistán, nebo Japonsko a mnohé další.

Objevování vesmíru záleží na lidském pokroku ve vědě. Pole jako jsou mechanika, inženýrství, fyzika, chemie, ale také geologie jsou podrobeny inovacím pro lepší pochopení vesmíru, ale také naší celé existence. Ačkoliv se může v posledních letech zdát, že vesmírné programy stagnují, není tomu tak. Desítky astronautů a kosmonautů ročně provádí důležité výzkumy z paluby Mezinárodní vesmírné stanice. Další stovky vědců poté pracují na planetě Zemi a vyvíjejí nové sondy, roboty, a další vynálezy, které pomohou dalšímu průzkumu hvězd.

ROBOTI VE VESMÍRNÉM PROGRAMU

Nikde nevyužijeme výhodu robotů nad lidmi jako u objevování vesmíru, a poté zejména hlubokého vesmíru. Robot se dostane do míst, o kterých může v současné době člověk stále jen snít. Robotika se ve vesmírném programu objevuje již od 60. let, tedy od jeho naprostých počátků. Jsou to roboti, kteří pomohli přistát na měsíci a dále jej objevovat, jsou to roboti, kteří nyní objevují povrch Marsu a sdělují nám o něm historické informace, které mění lidský pohled nejen na naši blízkou planetu, ale také na pochopení života jako takového. Podívejme se nyní na nejslavnější roboty ve vesmírném programu.

MARS ROVER je vůbec nejslavnější řadou robotů, kteří již od 70. let minulého století pomáhají lidstvu objevovat rudou a přesto ledovou planetu Mars. Jedním z nejzajímavějších robotů na planetě Mars je robotka Curiosity, jejíž ženské pohlaví ji přidělila americká NASA. Tento rover je vůbec největším robotem na planetě Mars, pro srovnání, je tento robot velký zhruba jako středně-velké SUV. Curiosity robot měří například radiaci na povrchu rudé planety, ale také pomohl vědcům odhalit, že složení Marsu má přesně ten koktejl, který je potřebný pro život, ať již primitivní nebo vyspělý.

Dalším slavným robotem je tzv. Robonaut2, tento robot byl vůbec první mechanikou s humanoidní podobou. Tento robot se v současné době nachází přímo na ISS stanici, tedy Mezinárodní vesmírné stanici, kde provádí další technologický výzkum. Universal Robots nabízí další zajímavé projekty v oblasti roboty.

VESMÍRNÍ ROBOTI BUDOUCNOSTI

Podívejme se nyní na roboty, kteří jsou v současné době vyvíjeni a kteří se brzy stanou součástí vesmírných programů.

Jedním z nejvíce fascinujících robotů je tzv. Bruie, tento robot je vyvíjen společností NASA a mezi jeho funkce bude patřit zejména potápění, a to i do extrémně nízkých teplot. V těch může nejen odebírat data, ale hlavně pořizovat snímky ve vysokém rozlišení. Plán pro tohoto robota je vyslat jej prozkoumat měsíce planet Jupiter (Europa) a Saturn (Enceladus).

Dalším nově vyvíjeným robotem je hvězdicová kostka, která zatím nemá žádné jméno. Tuto kostku vyvíjí prestižní institut inženýrství MIT ve spolupráci se Stanford univerzitou. Tento malý robot je určen k přistávání na menších tělesech, zejména kometách, které posléze bude zkoumat a data odesílat zpět na naší planetu. Díky tomuto robotu budeme moci lépe chápat složení komet, ale také jejich chování. Tento malý robot dokonce dokáže vytvořit tornádový manévr, díky kterému se probije do hloubky těchto těles.

Nakonec se podíváme na humanoidní roboty. Také tyto jsou vyvíjeny pro potřeby vesmírného programu. Jedním z takových je robot vyvíjený střediskem Johnsons Space Center. Právě tento robot se nejspíše nejvíce přiblíží komiksovému hrdinovy známému jako Iron Man. Valkyrie byl vyvíjen posledních 15 měsíců a obsahuje nejnovější technologie. Bude tak moci být nasazen například v inženýrských krizích. Obsahuje několik senzorů, kamer, ale také laser.

Technologie a robotika ve zkoumání vesmíru je zcela zásadní. Přes všechny teorie a nové objevy stále o vesmíru víme velmi málo, zejména o tom dalekém. Naštěstí NASA, ale také SpaceX nezapomíná na důležitost zkoumání Vesmíru, ale také zaměření na ochranu naší planety.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist