Připravujeme

Obsah:

ZÁŘÍ / ŘÍJEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

Nejen pro milovníky historie a numismatiky: Svatováclavská koruna bez čekání

O tom, že symboly České republiky jsou státní hymna, státní znak a korunovační klenoty, jsme se ve škole učili všichni. Kolik z nás ale vidělo nejstarší a nejvýznamější z korunovačních klenotů, Svatováclavskou korunu, na vlastní oči? Zavítáte-li do Pražské mincovny v Obecním domě, můžete to napravit.

Vzácné klenoty českých dějin jsou po většinu roku skryty

Jakožto poklady nevyčíslitelné hodnoty jsou originální české korunovační klenoty bezpečne uloženy v korunní komoře nad kaplí katedrály Svatého Víta na Pražském hradě a přístup veřejnosti k nim je po většinu roku velmi omezený. Prohlédnout si je můžete pouze při výjimečných příležitostech, jakými jsou státní svátky. Není proto divu, že se kolem nich vždy tlačí davy, takže se ve frontě dlouho načekáte. My pro vás ale máme lákavou pozvánku: věrnou repliku Svatováclavské koruny najdete v prostorách Pražské mincovny, kde můžete její krásu obdivovat od pondělí do soboty zcela zdarma a bez čekání.

Proč právě mincovna?

Odpověď na tuto otázku se nabízí sama: vždyť se naše měna nazývá česká koruna a všechny mince ČNB v hodnotě 1 Kč na sobě nesou vyobrazení Svatováclavské koruny. Jen se podívejte do peněženky! Nadšenci do numismatiky samozřejmě tuto drobnou perličku vědí. Na výstavě, pro niž byla replika vyrobena, na ně dále čeká řada sběratelských, investičních i dárkových kousků z produkce Pražské mincovny, včetně vzácných tematických kolekcí.

Koruna mezi kolegyněmi vyniká

Ve srovnání s mnoha jinými středověkými korunami se ta naše může pyšnit nejen vyšší kvalitou uměleckého zpracování, tak velikostí drahokamů, z nichž každý má svůj význam - rubín propůjčuje panovníkovi sílu pro boj se zlem, smaragd je poslem moudrosti a lásky... Datuje se až ke korunovaci Karla IV., který drahokamy údajně sám vybíral. Replika, kterou vystavuje Pražská mincovna, je velmi věrná - její výroba ostatně trvala celých devět měsíců a byly při ní využity středověké řemeslné techniky. Ale pozor! Podle pověsti, která se ke Svatováclavské koruně váže, každý člověk, který nemá právo nosit korunu na hlavě, a přesto si jí nasadí, do roka zemře. Zůstaňte proto raději jen při koukání...

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

 

 

Další portály mediální skupiny HMG:

      

     CELEBRITYHOUSE.cz

 

PORTÁLY HMG :

www.carshouse.cz    www.menhouse.cz   www.womenhouse.cz   www.luxuryhouse.cz 

www.gastrohouse.cz   www.celebrityhouse.cz   www.cinemahouse.cz   www.househouse.cz

www.kidshouse.cz   www.bookhouse.cz   www.hotelhouse.cz   www.luxusniplaze.cz

www.nicemagazine.cz   www.homemagazine.cz   www.golfmagazine.cz 

  www.inspirovanikrasou.cz   www.sefredaktorzavolantem.cz   www.rozhovoryzavolantem.cz

www.luxusniplaze.cz    www.podcasthouse.cz    www.menhouseman.cz  

TOPlist