Připravujeme

Obsah:

KVĚTEN / ČERVEN 2019

Mercedes-Benz Maybach Vision 6
Milník elektromobility
Fenomén vozů SUV
Tesla Roadster 2020
Pirelli kalendář 2019

A ještě mnohem více...

image_8121

Jak vybrat tepelné čerpadlo? Zásadní je výběr samotného prodejce

Tepelná čerpadla jsou sofistikovanými zařízeními, na trhu je k dispozici hned několik typů čerpadel, přičemž každý typ je vhodnější pro jiné podmínky. Samozřejmě, jednotlivé produkty se od sebe liší nejen cenou, ale také výkonem, životností, efektivitou výroby tepla, schopností ohřívat vodu apod. Výběr tepelného čerpadla lze, i s ohledem na výši vstupní investice, přirovnat k výběru automobilu. A stejně jako v případě auta, i u tepelných čerpadel platí, že pokud vyberete špatně, nebude Vám sloužit tak, jak byste si představovali.

Z tohoto důvodu je nutné záměr koupě tepelného čerpadla konzultovat se zkušeným prodejcem, který má ve své nabídce kvalitní produkty a více druhů čerpadel. Pouze takový prodejce je schopen Vám doporučit čerpadlo, které umí:

-          vyrobit požadovaný objem tepla

-          pracovat s odpovídajícími náklady

-          ohřívat vodu či fungovat jako klimatizace

-          fungovat i v extrémně nízkých teplotách

Pozor na fakt, že někteří prodejci tepelných čerpadel prodávají pouze levná zařízení s jednoduchou instalací, kterou navíc často provádí klient svépomocí. Pokud narazíte na prodejce tohoto typu, hned první topnou sezónu poznáte, že jste udělali chybu, to když Vám čerpadlo nebude schopno dodat dostatečné množství tepla, pojede neustále na vysoký výkon a bude spotřebovávat velké množství elektrické energie, což se nakonec projeví vysokými účty za elektřinu.

Jak již bylo zmíněno výše, někteří prodejci nabízí pouze tepelná čerpadla, jejichž instalace je velmi jednoduchá. Nicméně, u tepelných čerpadle neplatí úměra „čím lepší čerpadlo, tím snazší instalace“. Právě naopak, nejvýkonnější jednotky typu země/voda vyžadují instalaci zkušenými pracovníky. Na druhou stranu, tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, které je vhodné pro menší objekty s malým počtem místností, lze instalovat velmi snadno.

Při výběru tepelného čerpadla je tedy nutné přihlédnout k tomu, jestli prodejce disponuje vlastním týmem techniků umí tedy čerpadlo nejen prodat, ale i instalovat a následně servisovat.

Můžete dát na reference na internetu, případně svůj výběr prodejců lze omezit na ty, kteří nabízí produkty s evropskou značkou kvality Q, která dává klientům jistotu toho, že

-          parametry uváděné na čerpadle odpovídaly skutečnosti, což ověřuje registrované technické centrum (v případě České republiky Strojírenský zkušební ústav, s.p. v Brně). V rámci testování podstupuje tepelné čerpadlo i několik pevně stanovených zkoušek, viz přehled zde

-          dovozce či výrobce poskytoval dostatečnou technickou podporu a zároveň měl vybudovanou servisní síť s reakční dobou do 24 hodin

-          hlavní komponenty byly ve shodě s mezinárodními i národními předpisy

-          akustický hluk tepelného čerpadla za provozu nepřevyšoval stanovenou úroveň

-          tepelná čerpadla byla dodávána s návodem v národním jazyku

-          se na tepelné čerpadlo vztahovala záruka dodávek náhradních dílů nejméně po dobu deseti let

-          tepelné čerpadlo dosahovalo minimálních hodnot efektivnosti COP, a to:

  • 4,3 u čerpadel země/voda
  • 5,1 u čerpadel voda/voda
  • 3,1 u čerpadel vzduch/voda
  • 4,3 u čerpadel přímé odpařování/voda

Hodně zdaru při výběru!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

FOTOREPORTY

DÍVKA DNE

Generální partneři portálu:

    

Partneři portálu:

        

      

Další portály mediální skupiny HMG:

      

TOPlist