Pizza je velmi oblíbenou pochoutkou, kterou si nemusíte dopřávat jenom v pizzerii. Pokud využijete rady zkušených specialistů, můžete si ji upéct i na vaší zahradě. Pomůže vám k tomu náš návod, jak postavit pec na pizzu. To zvládnete celkem bez potíží i svépomocí. Chce to jenom trochu zručnosti a požadovaného materiálu. Jako základ je třeba pořídit několik pytlů cementu a písku, a to na tvorbu malty. Dále se neobejdete bez betonových tvárnic a také šamotových cihel. Je bezpodmínečně nutné použít právě tento typ. Jedná se o speciální vypálené cihly určené právě pro krby, kamna a tedy i pece. Vyvarujte se použití cihel klasických, jelikož ty vám budou praskat. Jako alternativu lze v krajním případě použít i speciální hlínu, ale u té je třeba dodat, že celková údržba takového řešení je v budoucnu mnohem náročnější, nehledě na celkový estetický vzhled pece.
Prvním krokem je základ
Pec na pizzu by nikdy neměla být umístěna přímo na zemi. A to z důvodu, že by bylo jakékoliv vyndávání pizzy i dalších potravin velmi komplikované. Je třeba, aby otvor do ní byl ve výši, jako bývají obvykle třeba pracovní desky ve vaší kuchyni. Nezbytností je tedy základ, který realizujete pomocí betonových tvárnic. Jsou poměrně levné a velké, díky čemuž lze potřebný základ postavit během chvíle. Doporučujeme čtvercový půdorys, na kterém v horní části vytvoříte dokonale rovnou plochu. Právě ta se již stane základem pro pec na pizzu.
Vsaďte na klasický tvar
Na experimenty není v tomto případě prostor, jelikož pec na pizzu by si měla zachovávat svůj jasně daný a léty osvědčený tvar. Základem je určitě velikost vchodu pece, který by měl být velký přesně 2/3 celkové výšky. Je to z důvodu správné akumulace tepla, ale i prohřátí pece. Stejně tak je dobré myslet i na správný tvar klenby, kdy je dobré použít půlkruhové podpěry. Pomoci může karton nebo polystyren, který poslouží jako provizorní řešení, jak udržet správný tvar a zároveň jak mít jistotu, že daný materiál po stavbě jednoduše odstraníte. Samotný základ pece by měl být přirozeně kruhový, na který bude navazovat již zmíněný půlkruh.
Stavba jako taková je hračkou
Nyní už k samotné stavbě. To není nic složitého, jelikož postupně pokládáte cihly tak, že začínáte kruhovým základem a následně stavíte do výšky, v rámci půlkruhu, kde vám v držení cihel pomohou již zmíněné podpěry. Je dobré připomenout, že na případnou estetiku v této fázi ještě není nutné tolik hrát, jelikož tu vylepšíte až ve fázi poslední. Jakmile je základní tvar pece na pizzu hotový, nezapomeňte na umístění komínu. Ten patří vždy do přední části a měl by těsně sousedit se samotným hlavním otvorem. I zde je možné komín klasiky vyzdít, nebo je možné využít již hotové řešení.
Finální úprava
Jakmile je hrubá stavba pece na pizzu hotová, přichází druhá a finální fáze. Na cihly vložte izolační vrstvu, která se používá v oblasti stavby klasických krbů. Ta vám pomůže v lepším udržení teploty. Na izolační vrstvu umístěte pletivo a následně maltu, kterou už zahladíte a dáte tak peci požadovaný vzhled i tvar. Místo malty lze použít také hlínu, díky které zajistíte dokonalý rustikální vzhlede pece. Nyní už je čas jenom na technologickou přestávku spojenou s tím, až veškeré materiály dokonale zatuhnout. Jakmile se tak stane, přichází chvíle spojená s tím, že z vnitřní části vylámete a vyjmete všechny kartonové a polystyrenové vzpěry. Zde doporučujeme být skutečně obezřetní. A to z důvodu, aby případné zbytky při zatopení v peci nezpůsobovaly nejenom zápach, ale také případné karcinogenní zplodiny, které by se mohly dostat i do jídla. V tu chvíli je pec na pizzu hotová. Na zatopení v ní je používáno klasické dřevo a pizza do ní patří až ve chvíli, kdy je dostatečně rozehřátá.