Zimní sezona se pomalu začne chýlit ke konci a mnozí z vás se už jistě nemohou dočkat, až začne teplejší počasí, které umožní znovu vyjet na kola. Před začátkem sezony je určitě dobré zjistit, v jakém stavu se vaše staré kolo nachází. Možná bude na čase ho vyměnit za nový model. Pak vám mohou pomoci následující rady ohledně výběru horského kola.
Proč zvolit zrovna horské kolo?
Horské kolo je v současnosti mnohem oblíbenější nežli silniční varianty. Je to dáno tím, že vyjížďky na kolech po silnicích nejsou zrovna bezpečnou záležitostí, navíc vyjet si do přírody, často i mimo zpevněný terén, je velmi atraktivní, a to i pro cyklisty amatéry.
Odpružení vidlic
Vybíráte-li si nové horské kolo, zcela jistě si všímejte toho, jak má řešené odpružení. U horských modelů kol je totiž právě odpružení poměrně důležitou vlastností. Budete-li jezdit často v terénu, tedy například po lesních stezkách apod., vyplatí se zvolit celoodpružené horské kolo, pro méně náročné jízdy stačí vybrat variantu s odpruženou přední vidlicí.
Rozměry kol
Na velikosti záleží. A platí to také pro samotná horská kola. Velikost kol, pokud si tedy zrovna nepořizujete BMX, je obvykle v rozmezí od 27 do 29 palců. Platí přitom, že čím vyšší je hodnota, tím snáze překonáte nejrůznější překážky. Profesionálové a amatérští cyklisté, kteří se rádi pohybují v terénu adrenalinovým způsobem, mohou zvolit rozměry menší rozměry, tedy zpravidla 27,5 palce.
Ochranné pomůcky na kolo
Kromě samotného dopravního prostředku nezapomeňte na bezpečnostní prvky. Zásadní je zejména kvalitní helma na kolo, jež má mít upínací systém tak, aby vám ani při dravějším stylu jízdy nespadla. Minimalizuje pak riziko úrazů hlavy. Kromě toho se vyplatí investovat do chráničů loktů a kolenou, a to zvláště tehdy, jste-li méně zkušenými jezdci, případně preferujete akční jízdu v terénu, kde snadno může dojít k pádu a zraněním. Nepodceňujte ani výběr vhodné obuvi. Na horské kolo se rozhodně nevyplácí jezdit v sandálech či pantoflích.
Zdroj foto: Cycology.cz, Pixabay.com